Zagrożenia

„Z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność”
Społeczność użytkowników internetu jest ogromna, obejmuje wszystkie kontynenty i jest praktycznie ogólnodostępna, a co za tym idzie, osoby o dobrych jak i złych intencjach będą częścią tejże społeczności. Nie pomaga temu fakt, że Internet nie jest już narzędziem, a nową sferą życia, wielu ludzi zapomniało o granicy między światem wirtualnym, a rzeczywistym i nie dotyczy to jedynie sfery gier komputerowych jak mogą twierdzić osoby starsze, to właśnie one są największymi hipokrytami w tej kwestii przenosząc całe swoje życie do Internetu, zazwyczaj nie będąc świadom konsekwencji.

Internet pozwalając na komunikacje „bez granic”, pozwala również na przestępstwa „bez granic”, jest to ukryty koszt wolności z którym należy się liczyć, lecz nie nie należy pozbawiać wszystkich wolności z tego powodu. Zamiast tego powinno się uświadamiać i zapobiegać przestępstwom internetowym, choć biorąc pod uwagę jak skuteczne jest to w stosunku do przestępstw w świecie rzeczywistym, to jest to złudna nadzieja.

Kolejnym zagrożeniem czyhającym w Internecie, a którego wielu nie zauważa lub po prostu je ignoruje, jest inwigilacja. Z powodu integracji praktycznie każdej sfery życia z Internetem, pozwala to rządom, organizacją lub osobom o złych intencjach na szpiegowanie i śledzenie na skalę o której dawniej nie śniło się nawet najbardziej dystopicznym rządom. Każda napisana wiadomość, odwiedzona strona, zapisany plik, transakcja internetowa lub po prostu wszelka aktywność w Internecie może być śledzona i wykorzystywana do inwigilacji lub po prostu sprzedana reklamodawcom, jeżeli nie są podejmowane odpowiednie kroki by z tym walczyć. Niestety w interesie rządów i korporacji nie leży nasza prywatność i swoboda, a jedynie wymyślają śmieszne wymówki by bardziej wdeptać obywateli w ziemie butem opresji.

Internet wykorzystywany jako medium rozrywki ma takie same, jeżeli nie większe, zdolności uzależniające. Wielu ludzi szuka ukojenia w sieci, nie będąc w stanie go znaleźć w świecie rzeczywistym. Odnajdują je w wielu postaciach, gry, fora czy grupy dyskusyjne, filmy, seriale, książki, pornografia etc. Może to prowadzić do wielu powikłań psychicznych, rzadziej fizycznych, a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.